•Home
•North America
•South America
•Europe
•Africa
•Asia
•Oceania
•Broadcast Directory
 
   
 
  Home >> New Zealand >> 2006 Radio Awards Finalists

2006 Radio Awards Finalists

Here are the FINALISTS at the 28th annual New Zealand Radio Awards.
The New Zealand Radio Awards 2006 will be held on Saturday, April 30, at Sky City.
This courtesy of The Radio Industry Awards Committee in Auckland.


Category 1 - Air Personality Of The Year

1(a) Best Music & Entertainment Team - Metropolitan
  • Winner: The Morning Rumble (Nick Trott, Roger Farrelly, Leah Panapa, Simon Doull) - The Rock Network
  • Finalist: Si & Gary In The Morning - 92 More FM, Christchurch
  • Finalist: Andrew, Jacque & Justin’s Classic Breakfast - Classic Hits 97.4FM, Auckland
1(b) Best Music & Entertainment Team or Individual Breakfast Air Personality - Regional
  • Winner: Kent & Bundy’s Classic Breakfast - Classic Hits 90FM, Nelson
  • Finalist: Mornings with Gretchen & James – 89.2 More FM, Invercargill
  • Finalist: Boggy & the Brekkie Crew - Classic Hits 98.8FM, Invercargill
1(c) Best Non-Breakfast Music Personality - Metropolitan
  • Winner: Murray Lindsay - Classic Hits 97.4 FM, Auckland
  • Finalist: Robert & Jono - The Rock FM Network
  • Finalist: Fletch, Vaughan And Chang Drive Show - The Edge Network
1(d) Best Non-Breakfast Music Personality - Regional
  • Winner: Gareth Lischner Drive - 95.9 More FM, Rotorua
  • Finalist: Drive Time Dan - 93.4 More FM, Tauranga
  • Finalist: Jason “JT” Tikao – 93.2 More FM, Taranaki
1(e) Best On-Air Team or Individual Air Personality - Provincial
  • Winner: Richard Alexander - 1XX, Whakatane
  • Finalist: Mark Dallas, Lana Searle, Kerryn Benefield ‘The Classic Breakfast’ - Waitaki’s Classic Hits 98.4FM, Oamaru
  • Finalist: Luke Valentines House of Fun - Classic Hits 90.9 ZGFM, Gisborne
1(f) Best Individual or Team Talk Host or Interviewer – All Markets
  • Winner: The Paul Holmes Breakfast - Newstalk ZB Network
  • Finalist: The Mike Yardley Morning Show - Newstalk ZB, Christchurch
  • Finalist: The Leighton Smith Show - Newstalk ZB Network

Category 2 - Best News

2(a) Best Newsreader
  • Winner: Bernadine Oliver-Kerby - Newstalk ZB Network
  • Finalist: Nicola Wright - National Radio / Radio New Zealand News
  • Finalist: Hilary Barry - 91.8 More FM, Auckland
2(b) Best News Story - Team Coverage
  • Winner: “Michael Campbell” - Radio Live News and Sport Team
  • Finalist: “On Safari” (Lions Tour) - Malcolm Jordan, Radio Sport
  • Finalist: “Tony Veitch Sporting Breakfast” - Peter Everatt, Radio Sport
2(c) Individual Radio Journalist Of The Year
  • Winner: Grant Ogilvie - Radio New Zealand
  • Finalist: Robyn Cubie - Radio New Zealand
  • Finalist: Jane O’Loughlin - Radio New Zealand

Category 3 - Best Sports Presenter

3(a) Best Presenter or Talk Show
  • Winner: Sports Confidential - Hamish McKay & Brendon McNeice, Radio Live Network
  • Winner: The Tony Veitch Sporting Breakfast - Tony Veitch, Radio Sport Network
  • Finalist: The More FM Taupo Great Lake Sports Show - Richard Jones, 93.5 More FM, Taupo
  • Special Commendation: Sam Ackerman, Radio Live
3(b) Best Commentator
  • Winner: John Dunne - Newstalk ZB, Christchurch
  • Finalist: Bryan Waddle - Radio Sport Network
  • Finalist: Nigel Yalden - Newstalk ZB/Radio Sport Networks

Category 4

4 Best New Broadcaster
  • Winner: Sarah Gandy - ZM Network
  • Finalist: Alice Duncan - Coromandel FM, Thames
  • Finalist: Sapna Samant - Radio New Zealand/National Radio
  • Special Commendation: Bryce Casey, The Rock

Category 5 - Best Spoken Programmes

5(a) Best Documentary or Feature Programme
  • Winner: Insight: Children’s TV “What are they Watching” - Colin Peacock, National Radio
  • Finalist: Mt Eden “The Escape That Misfired” - Jenny MacIntyre, Radio New Zealand
  • Finalist: Insight: Nepal “Peace at the Barrel of a Gun” - Robyn Cubie, Radio New Zealand
  • Finalist: A Song of Islands - Tony Vercoe - Gareth Watkins & Roger Smith, Concert FM
  • Special Commendation: Local Born - Suzanne Schokman, Radio New Zealand
5(b) Best Daily Or Weekly Series
  • Winner: Mediawatch - Colin Peacock, National Radio
  • Winner: Nine to Noon - Marc Piercey, National Radio
  • Finalist: Morning Report “London Bombings” - Martin Gibson, National Radio
  • Finalist: Checkpoint: Coalition Announcement - Maree Corbett, National Radio
  • Special Commendation: New Years Show 50 - Irene Crawford, Te Puutake Youth Radio Show
  • Special Commendation: That's The Story - Ronald Mackie, Loudmouth Productions
5(c) Best Dramatic Production
  • Winner: “When Sun & Moon Collide” - Ross Jolly, Radio New Zealand
  • Finalist: “The Way Forward” - Hone Kouka, Radio New Zealand
  • Finalist: “Two Fish & A Scoop” - Marion Nancarrow, Radio New Zealand

Category 6 - Best New Zealand Produced Musical Programme

6(a) Best Music Feature
  • Winner: ”The Times Are A Changing” - Trevor Reekie, National Radio
  • Finalist: ”It’s Good, As It’s Getz” - John Joyce, Coast Access FM, Kapiti Coast
  • Finalist: Inside Track 2005: Episode 9 “NZ Hip Hop” - Noelle McCarthy & Aroha Harawira, 95bFM, Auckland
  • Special Commendation: He Ara Puoro, A Pathway Of Song - Roger Smith & Gareth Watkins, Concert FM
  • Special Commendation: Enzology, The Story Of Split Enz - Jeremy Ansell, National Radio
6(b) Best Recorded Live Music Event
  • Winner: The Death of Klinghoffer - Tim Dodd, Concert FM
  • Finalist: Music Alive: JJ Milteau Live Wellington International Jazz Festival - Ian Bull, Concert FM
  • Finalist: Music Alive: Kronos Quartet - Matthew Crawford, Concert FM

Category 7 - Best Ethnic And Access Programme

7(a) Best Foreign Language Programme
  • Special Commendation: Mundo Hispano - Community Radio Hamilton
7(b) Best Spoken Programme
  • Winner: Quiet Minds Mental Health Radio - Pam Barnett, Colin Slade, Debbie May, Murray Cameron, Leon Chamber, Plains FM 96.9, Christchurch
  • Finalist: The 6 to 9 Session - Matt Lawrey, Fresh FM Nelson
  • Finalist: Lesbian Radio “Pride Week Special” - The Lesbian Radio Collective, Plains FM 96.9, Christchurch
  • Special Commendation: Focus On Arts - Janet Secker, Coast Access
7(c) Best Music Programme
  • Winner: Te Puutake Youth Radio Show - Irene Crawford, Te Puutake
  • Finalist: Brass Bands - Graeme Joyes, Coast Access FM, Kapiti Coast
  • Finalist: It’s Good, As It’s Getz - John Joyce, Coast Access FM, Kapiti Coast

Category 8 - Best Radio Commercial

8(a) Radio Station Writers, Agency Writers & Production Houses - Creative
  • Winner: U Can 2 Dance Studio “Timing” - Dezley Davidson, RadioWorks Auckland
  • Finalist: Nairn Fisher “Plus & Minus” - Alastair Barram, RadioWorks Rotorua
  • Finalist: Victoria Grove “Doctors & Nurses” - Alastair Barram, RadioWorks Rotorua
8(b) Best Client Jingle or Jingle Package
  • Winner: Thrifty Car Rentals “Don’t Drive It Over A Clifty“ - Shaun O’Neill, Debbie O’Neill & Rikki Morris, RadioWorks Waikato
  • Finalist: Mikes Mowers and Chainsaws “This Is The Jingle” - Gareth Curtis & Kelvin Crickett, Stooges Studio
  • Finalist: Renton Motors “Till Death Do Us Part” - Ronald Mackie, The Radio Network
8(c) Radio Station Writers, Agency Writers & Production Houses - Effectiveness
  • Winner: Ideal Garages “Bob’s Your Uncle” - Dezley Davidson, RadioWorks Auckland
  • Finalist: “Students” - Kelly Burdon, RadioWorks Wellington
  • Finalist: The Lab “Mouthguards - Changing Shed Remix” - Kelvin Crickett, The Radio Network Southern Creative
8(d) Best Campaign For a Client
  • Winner: Wrightway Homes - Kelly Burdon, RadioWorks Wellington
  • Finalist: Compass Communications “Talk n’ Save” - Robert Hamlin, The Radio Network, Auckland
  • Finalist: “Father & Son” - Kelvin Crickett, Stooges

Category 9 - Best Promotion

9(a)(i) Best Promotion of a Radio Station - Networks
  • Winner: Desperate Housewives vs Crazy Frog - Darryl Paton, Corrina Bush, The Edge Network
  • Finalist: Rock Star: INXS Campaign - Katie Mills, The Rock Network
  • Finalist: Newstalk ZB Relaunch - Shereen O’Donnell, Whybin / TBWA
9(a)(ii) Best Promotion of a Radio Station - Individual Station
  • Winner: Vinyl 96.1FM - New Zealand Broadcasting School, Christchurch
  • Finalist: Living with Damian & Breffni - Rebecca McBride, 97.4 More FM Dunedin
  • Finalist: More FM’s Amazing Race - Kirsten Richards, 93.4 More FM, Tauranga
9(b) Best Client Promotion
  • Winner: Marooned at the Mall - Michele Blain, Radio Nelson
  • Finalist: The Great Around the Mountain Lawnmower Challenge - Sarah Jamieson, The Radio Network, Taranaki
  • Finalist: King Kong - Mike Lane, ZM Network
9(c) Best Promotional Or Image Trailer for a Radio Station
  • Winner: One Hit Wonder-U2 - Chris Nicoll, ZM Network
  • Finalist: Go Ape In The Big Apple - Chris Nicoll, ZM Network
  • Finalist: Radio Live - Aaron Watkinson, Radio Live Network
  • Special Commendation: Radio Live - Aaron Watkinson, Radio Live

Category 10

10 Programmer of the Year
  • Winner: Brad King - The Rock Network
  • Finalist: Dallas Gurney - Classic Hits 97.4FM, Auckland & Viva 98.2FM, Auckland
  • Finalist: Tim Dyer - Newstalk ZB, Christchurch

Category 11 - Salesperson of the Year

11(a) Best Sales Person - Metropolitan
  • Winner: Jac Kluts - The Radio Bureau, Christchurch
  • Finalist: Emma Thomas - Newstalk ZB, Auckland
11(b) Best Sales Person - Regional/Provincial
  • Winner: Sonya Fraser - RadioWorks, Otago
  • Finalist: Fahim Kahn - Times FM 89.9 & 96.6, Rodney
  • Finalist: Marie Baker - RadioWorks, Nelson
  • Special Commendation: Debra Brown, RadioWorks, Nelson

Category 12 - Best Technical Production

12(a) Station Imaging
  • Winner: ZM Network Imaging - Chris Nicoll, ZM
  • Finalist: Axe Attack Imaging - Mark Vorstman, RadioWorks Auckland
  • Finalist: Classic Hits Imaging - Phil Yule, The Voice Box
  • Finalist: More FM Network Imaging - Andrew Biggs, More FM Network
12(b) Commercial or Trailers
  • Winner: One Hit Wonder, U2 - Chris Nicolll, ZM
  • Finalist: Pheasant Plucker “Pluck You” - Alastair Barram, RadioWorks Rotorua
  • Finalist: Kiwi Hitchhikers Guide to the Galaxy - Andrew Biggs, Kiwi FM Network
12(c) Studio or O.B Recording
  • Winner: Music Alive: JJ Milteau Live from the Jazz Festival - Ian Bull, Concert FM
  • Finalist: Goldenhorse with the Auckland Philharmonia - Graham Kennedy, Radio New Zealand

Category 13

13 Associated Craft Award
  • Winner: Judi Thomson - 1XX, Whakatane
  • Finalist: Kate Dinwiddie - Radioworks Canterbury
  • Finalist: Radio New Zealand Sound Archives / Nga Taonga Korero
  • Special Commendation: Bridget Moen, TRB Wellington

Category 14

14(a) One-Off Community Campaign for the Year
  • Winner: Solid Gold FM Radiothon - Jennifer Long, Solid Gold FM Network
  • Finalist: NZ Breast Cancer Foundation Awareness - Angie Skerrett, Viva FM Network
14(b) Overall Contribution for the Year
  • Winner: 91.8 More FM Auckland - Sarah Porter, Anna Kemp, Kath Allen & Tiffany Montgomery
  • Finalist: Sounds FM, Blenheim - Bridget McNamara
  • Finalist: Times FM 89.9 & 96.6, Rodney - Anna Donaldson

Category 15

15 Best Maori Language Broadcast
  • Winner: Nga Maunga Kore-Maata Te Taiawatea - William Pryor, Te Reo Irirangi o Te Manuka Tutahi - Sun 96.9FM, Whakatane
  • Finalist: Tawera - Julian Wilsox, Radio Waatea, Auckland
  • Finalist: Waatea News - Willie Jackson, Radio Waatea, Auckland
  • Finalist: Pakiwaitara-Tutanekai me Hinemoa - William Pryor, Te Reo Irirangi o Te Manuka Tutahi - Sun 96.9FM, Whakatane

Category 16

16 Outstanding Contribution to Radio
  • John Haynes, RadioWorks

Category 17 - Station of the Year

17(a) Metropolitan
  • Winner: The Rock Network - Programme Director Brad King / Network Marketing Manager Katie Mills
  • Finalist: Auckland’s Classic Hits 97.4FM - Operations Manager & Programme Director, Dallas Gurney
  • Finalist: Newstalk ZB Auckland - Bill Francis
17(b) Regional
  • Winner: 93 More FM Nelson - General Manager, Phillipa Pattison
  • Finalist: 92.2 More FM Manawatu - General Manager, Willie Furnell
  • Finalist: Radio Dunedin 1305AM - General Manager, Cindy Davies
17(c) Provincial
  • Winner: 1XX, Whakatane - General Manager, Glenn Smith
  • Finalist: 89.3 More FM, Gisborne - General Manager, Scott McSloy
  • Finalist: 93.5 More FM, Taupo - Station Manager, Penny Lyons
CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS AND NOMINEES FROM RADIOSTATIONWORLD.
  Home >> New Zealand >> 2006 Radio Awards Finalists
 
Navigate RadioStationWorld
Home Page | Directory | Search | Submit A Site | Contact Us
North America | South America | Europe | Africa | Asia | Oceania

Powered by Qualitis Plus... See the Q+ Difference for your website.

Privacy Policy | Copyright © 1996-2014 RadioStationWorld