•Home
•North America
•South America
•Europe
•Africa
•Asia
•Oceania
•Broadcast Directory
 
   
 
  Home >> New Zealand >> 2007 Radio Awards Finalists

2007 Radio Awards Finalists

Here are the FINALISTS at the 29th annual New Zealand Radio Awards.
The winners were announced at the 2007 NZ Radio Awards on Saturday 28 April at Sky City in Auckland.
This courtesy of The Radio Industry Awards Committee and the Radio Broadcasters Association.


Category 1 - Air Personality Of The Year

1(a) Best Music Breakfast Host or Hosts - Metropolitan
  • Winner: The ZM Morning Crew – ZM Network
  • Finalist: Finalist: “The Morning Rumble” Roger Farrelly, Leah Panapa, Simon Doull, Paul Ego - The Rock Network
  • Finalist: Finalist: Andrew, Jacque & Justin’s Classic Breakfast – Classic Hits Auckland
1(b) Best Music Breakfast Host or Hosts - Regional
  • Winner: Kent & Bundy’s Classic Breakfast – Classic Hits Nelson
  • Finalist: Finalist: Mornings with Gretchen & James – More FM Southland
  • Finalist: Finalist: The World’s West Breakfast Show with Mike & Gareth – Manawatu’s 92.2 More FM
1(c) Best Non-Breakfast Host or Hosts - Metropolitan
  • Winner: Stables – ZM Network
  • Finalist: Finalist: Robert & Jono – The Rock
  • Finalist: Finalist: The Bryce Casey Radio Show – The Rock
1(d) Best Non-Breakfast Host or Hosts - Regional
  • Winner: Katrina Smith – Radioworks Nelson
  • Finalist: Finalist: K-M Adams – Radioworks Waikato
  • Finalist: Finalist: Tania Burgess – Radioworks Manawatu
1(e) Best On-Air Team or Individual Air Personality - Provincial
  • Winner: Bevan for Breakfast – More FM Gisborne
  • Finalist: Mike & Robbie’s Classic Breakfast – Classic Hits Lakeland FM
  • Finalist: The Morning Zoo – Sounds FM
1(f) Best Talk or Current Affairs Host or Hosts – All Markets
  • Winner: Marcus Lush – Radio Live
  • Finalist: The Leighton Smith Show – Newstalk ZB
  • Finalist: Paul Holmes Breakfast – Newstalk ZB

Category 2 - Best News

2(a) Best Newsreader
  • Winner: Nicola Wright – Radio New Zealand
  • Finalist: Bernadine Oliver-Kerby – Newstalk ZB
  • Finalist: Hewitt Humphrey – Radio New Zealand National
2(b) Best News Story - Team Coverage
  • Winner: The Fiji Coup – Radio New Zealand
  • Finalist: The Tangi of the Maori Queen Dame Te Atairangi Kaahu – Radio New Zealand
  • Finalist: Liam Ashley – Radio Live News Team
2(c) Individual Radio Journalist Of The Year
  • Winner: Eric Frykberg – Radio New Zealand
  • Finalist: Phillipa Tolley – Radio New Zealand National
  • Finalist: Monique Devereux – Radio New Zealand

Category 3 - Best Sports Presenter

3(a) Best Presenter or Talk Show
  • Winner: Scoreboard – Murray Deaker, Newstalk ZB
  • Finalist: Saturday Sports Bench – Paul Hickey & Gareth Lischner, Rotorua’s 95.9 More FM
  • Finalist: Te Puutake Youth Radio Show – Irene Crawford-Kaleopa, Te Puutake Youth Radio Show
3(b) Best Commentator
  • Winner: Graeme Moody – Newstalk ZB & Radio Sport
  • Finalist: Nigel Yalden – Newstalk ZB & Radio Sport
  • Finalist: Brian Kelly – Radio Sport
3(c) Best Story/Event – Team Coverage
  • Winner: Melbourne 2006 – Andrew Saville, D’Arcy Waldegrave, Brian Ashby, Nigel Yalden, Malcolm Jordan, Bill Hays, Matt Brown, Graeme Moody, Radio Sport
  • Finalist: The Game In The Mist – John Dunne, Warwick Taylor, Brian Ashby, Tracey Nelson, Newstalk ZB
  • Finalist: Grannygate Affair – Dale Budge & Tony Veitch, Radio Sport

Category 4

4 Best New Broadcaster
  • Winner: Justin Gregory – Radio New Zealand
  • Finalist: Natalie Mankelow – Radio New Zealand
  • Finalist: Alice Duncan –Coromandel FM, RadioWorks

Category 5 - Best Spoken Programmes

5(a) Best Documentary or Feature Programme
  • Winner: Insight: “Zaoui” – Sue Ingram, Radio New Zealand
  • Finalist: Valse Triste - Tim Dodd, Radio New Zealand Concert FM
  • Finalist: 20 Years Out! Homosexual Law Reform in NZ – Gareth Watkins, Radio New Zealand
5(b)(i) Best Daily or Weekly Series of under an hour’s duration
  • Winner: Country Life – Tania Odders, Carol Stiles, Susan Murray, David Knowles, Radio New Zealand
  • Finalist: Spectrum – Jack Perkins, Radio New Zealand National
  • Finalist: Mediawatch – Colin Peacock, Radio New Zealand
5(b)(ii) Best Daily or Weekly Series of under an hour’s duration
  • Winner: Nine to Noon – Marc Piercey, Radio New Zealand
  • Finalist: Morning Report: Funeral of the Maori Queen – Martin Gibson, Radio New Zealand
  • Finalist: Afternoons with Jim Mora – Jim Mora, Radio New Zealand National
  • Special Commendation: This Way Up - Simon Morton, Radio New Zealand
5(c) Best Dramatic Production
  • Winner: Attitude – Marion Nancarrow, Radio New Zealand
  • Finalist: The Human Engine – Hone Kouka, Radio New Zealand

Category 6 - Best New Zealand Produced Musical Programme

6(a) Best Music Feature
  • Winner: The Blerta Years – Keith Newman, Radio New Zealand National
  • Finalist: Pressing On: Joyce Hatto – Adrienne Baron, Radio New Zealand Concert
  • Finalist: Mozart 250: Spend Your Day With a Genius – Roger Smith, Radio New Zealand Concert
  • Special Commendation: Advanced Warning - Bryce Casay & Nathan Moller, The Rock
6(b) Best Recorded Live Music Event
  • Winner: Parsifal – Roger Smith, Radio New Zealand Concert
  • Finalist: Songs of Kurt Weill – David McCaw, Radio New Zealand Concert
  • Finalist: Mozart 250: Don Giovanni – Matthew Crawford, Radio New Zealand Concert
  • Special Commendation: The Transmission - Kristen Johnstone,
  • Special Commendation:

Category 7 - Best Ethnic And Access Programme

7(a) Best Foreign Language Programme
  • Winner: Tarana Drive – Satend Sharma, Radio Tarana
  • Finalist: Punjabiya da Raunak Mela – Nirmal Jeet Singh Gahunia, Radio Tarana
  • Finalist: Khusbu Pyar Ki – Pawan Rekha Ki, Radio Tarana
7(b) Best Spoken Programme
  • Winner: Tim’s Talk – Tim Bergh, Plains FM
  • Finalist: The Museum Detective “Big Things” – Joanna Cobley, Plains FM
  • Finalist: Fresh Air – Matt Lawrey, Fresh FM Nelson
7(c) Best Music Programme
  • Winner: Terry’s Songwriters Show – Terry Shore, Wellington Access
  • Finalist: Naushad Tribute – Hemant Parikh, Radio Tarana
  • Finalist: Kiwi Music – Sharon Simon, Coast Access

Category 8 - Best Radio Commercial

8(a) Radio Station Writers, Agency Writers & Production Houses - Creative
  • Winner: U Can 2 Dance Studio “Under U” – Dezley Davidson, Something Radio, Radioworks
  • Finalist: Texas Radio “Good Arse” – Dezley Davidson, Something Radio, Radioworks
  • Finalist: WOTIF.COM “Indigenous” – Dezley Davidson, Something Radio, Radioworks
8(b) Best Client Jingle or Jingle Package
  • Winner: Jimbo’s “Just for Kids” – Steve Keats, Smith & Keats Music
  • Finalist: Jimbo’s “Just for Hari Krishnas” – Steve Keats, Smith & Keats Music
  • Finalist: “The Ace In Your City Tonight” – Gareth Curtis & Neil Jenkins, Stooges Studio
  • Finalist: “Hello Mary, Gidday Chris” – Gareth Curtis & Neil Jenkins, Stooges Studio
8(c) Radio Station Writers, Agency Writers & Production Houses - Effectiveness
  • Winner: “Go Call Germany” – Sarah Sampson, The Radio Network
  • Finalist: Anderson Meats “Hams” – Kelly Burdon, RadioWorks Masterton
  • Finalist: “Moo Moo” Poller View Charolais Stud – Kelvin Crickett, TRN Southern Creative
8(d) Best Campaign For a Client
  • Winner: “Go Call Home” – Sarah Sampson, The Radio Network Auckland
  • Finalist: Ideal Garages “Ideal Neil” – Dezley Davidson, Something Radio, Radioworks
  • Finalist: “The Six Pack” – Lee Hall, Radioworks Auckland

Category 9 - Best Promotion

9(a)(i) Best Promotion of a Radio Station - Networks
  • Winner: Live Rent Free – Christian Boston & Kate McGowan, ZM Network
  • Finalist/Special Commendation: Boy Band – Will Maisy, The Edge
  • Finalist: The Vertigo Tour: U2 in NZ – Katie Mills, The Rock
9(a)(ii) Best Promotion of a Radio Station - Individual Station
  • Winner: Live Like A Women – Vaughan Hobbs, More FM Auckland
  • Finalist: Survivor Road Island – Mel Miller & Kellie McKervey, ZM 95.1 Whangarei
  • Finalist: The Breeze Auckland Launch 2006 – Corinna Homer & Ian Avery, The Breeze
9(b) Best Client Promotion
  • Winner: Telecom 3 Minute Hour – Leanne Hutchinson, ZM Network
  • Finalist: Westfield Queensgate Christmas Rescue – Penny Cantlon & Erin Celentano, The Radio Network Wellington
  • Finalist: The Lawn Ranger – Tim Lockhart, 92 More FM Canterbury
  • Finalist: Mello Yello – Hollie Wilkinson, The Rock
9(c) Best Promotional Or Image Trailer for a Radio Station
  • Winner: Carrot Fest – Chris Nicoll, ZM
  • Finalist: A Drive Time Dan Christmas – Josh Wood & Dan Weck, More FM Tauranga
  • Finalist: No Repeat Disaster – Aaron Watkinson, The Rock

Category 10

10 Programmer of the Year
  • Winner: Brad King – The Rock Network
  • Finalist/Special Commendation: Christian Boston – ZM Network
  • Finalist: Ian Avery – The Breeze Auckland

Category 11 - Salesperson of the Year

11(a) Best Sales Person - Metropolitan
  • Winner: Keith May – The Radio Network Wellington
  • Finalist: Mark Nelson – RadioWorks National
  • Finalist: Michael Bolton – The Radio Bureau
11(b) Best Sales Person - Regional/Provincial
  • Winner: Fahim Kahn – RadioWorks Times FM
  • Finalist: Brent Marshall – RadioWorks, Taupo
  • Finalist: Helen van der Linden – The Radio Network

Category 12 - Best Technical Production

12(a) Station Imaging
  • Winner: More FM Tauranga Drive Imaging – Josh Wood, Radioworks Tauranga
  • Finalist: ZM Network Station Imaging – Chris Nicoll, ZM
  • Finalist: The Edge Station Imaging – Grant Brodie, The Edge
12(b) Commercial or Trailers
  • Winner: Poller View Charolais Stud - Alan Larsen, The Radio Network
  • Finalist: The Ultimate Jump – Barry McConnachie, Radioworks Otago
  • Finalist: Shock Shop – Mark Vorstman, Radioworks
  • Finalist: Unichem Ducks Pharmacy – Chris Davis, Radioworks Taranaki
12(c) Studio or O.B Recording
  • Winner: Parsifal – Graham Kennedy, Radio New Zealand Concert
  • Finalist: Music Alive: Antonio Forcione – Ian Bull, Radio New Zealand Concert
  • Finalist: James MacMillan Conducts – Graham Kennedy, Radio New Zealand Concert

Category 13

13 Associated Craft Award
  • Winner: Marie Rockell – Stooges, The Radio Network
  • Finalist: Melanie Read – The Radio Network
  • Finalist: Radio New Zealand Sound Archives – Radio New Zealand

Category 14

14(a) One-Off Community Campaign for the Year
  • Winner: 1XX Project Hope Foundation – Julie Richmond, Glenn Smith, Rohani Evans, 1XX
  • Finalist: The Undie 500 – Anna Breach, More FM Canterbury
  • Finalist: The Classic Hits Radiothon for Plunket – Holly Dunn, Classic Hits Network
14(b) Overall Contribution for the Year
  • Winner: Times FM 89.9 Radioworks – Anna McGovern, General Manager
  • Finalist: More FM Taupo – Penny Lyons, Station Manager
  • Finalist: More FM Dunedin – Cindy Davies, General Manager

Category 15

15 Best Maori Language Broadcast
  • Winner: Te Rauwhero – William Pryor, Te Reo Irirangi o Te Manuka Tutahi - Sun 96.9FM
  • Finalist: He Whakawai – Aubrey Gibson, Te Reo Irirangi o Turanganui-a-Kiwa
  • Finalist: Tawera – Julian Wilcox, Radio Waatea

Category 17 - Station of the Year

17(a) Metropolitan
  • Winner: The Rock – Programme Director, Brad King / Network Marketing Manager, Katie Mills
  • Finalist: ZM Auckland – Programme Director, Christian Boston
17(b) Regional
  • Winner: More FM Nelson – General Manager, Phillipa Pattison
  • Finalist: Classic Hits 89.5, Bay City Radio – The Radio Network
  • Finalist: 92.2 More FM Manawatu – General Manager, Willie Furnell / Programme Director, Darren Wallace
17(c) Provincial
  • Winner: RadioWorks Taupo – General Manager, Penny Lyons
  • Finalist: One Double X – General Manager, Glenn Smith
  • Finalist: More FM Gisborne – General Manager, Scott McSloy

Outstanding Contribution to Radio

  • 1: Larry Summerville – Current CEO of Radio Bay Of Plenty Limited: 1XX, Bayrock & Te Puke’s Kiwi FM
  • 2: Geoff Robinson – Radio New Zealand National (Morning Report)

New Zealand Music Award:
Outstanding Contribution to NZ Music on NZ Radio

  • Noel McIntosh – Bayrock 97-7FM & 99-3FM, Whakatane
CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS AND FINALISTS FROM RADIOSTATIONWORLD.
  Home >> New Zealand >> 2007 Radio Awards Finalists
 
Navigate RadioStationWorld
Home Page | Directory | Search | Submit A Site | Contact Us
North America | South America | Europe | Africa | Asia | Oceania

Powered by Qualitis Plus... See the Q+ Difference for your website.

Privacy Policy | Copyright © 1996-2014 RadioStationWorld